Pod naszą opieką jest wiele
bezdomnych lub porzuconych
psiaków, które czekają na kochającą
i odpowiedzialną rodzinę.

Zajrzyj do naszej galerii...

Szczeniaki   Dorosłe pieski

Pod naszą opieką jest wiele
kotów, które zostały porzucone
jako małe kocięta i czekają na
kochającą i odpowiedzialną rodzinę.

Zajrzyj do naszej galerii...

Kocięta   Dorosłe koty


Od lutego 2009 roku w Nowej Soli funkcjonuje akcja elektronicznego znakowania psów, zwanego popularnie czipowaniem.

Po uiszczeniu opłaty za posiadanie psa (26,50 zł rocznie) właściciele psów, którzy zamieszkują na terenie miasta Nowej Soli zobowiązani są zgłaszać się do "Przychodni dla zwierząt ALFA" z siedzibą w Nowej Soli przy ulicy Staszica 17/8 (Estakada) w celu wszczepienia czipa.

Elektroniczna identyfikacja psów odbywa się na koszt Urzędu Miejskiego Nowej Soli i nie jest obowiązkowa.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania czworonożnego pupila będzie okazanie w lecznicy:
- pokwitowania za uiszczenie podatku za posiadanie psa,
- okazanie dowodu toższamości,
- okazanie książeczki szczepień psa, rodowodu, lub innego dokumentu stwierdzającego prawa do zwierzęcia, a w przypadku jego braku złożenie stosownego oświadczenia,
- wypełnienie przez właściciela formularza zgłoszeniowego uprawianiającego do bezpłatnej rejestracji psa.

"Czip" jest wielkości ziarenka ryżu, nie powoduje reakcji alergicznych i w żaden sposób nie przeszkadza zwierzęciu. Mikroprocesor jest wszczepiany podskórnie w szyję lub między łopatkami czworonoga. Zabieg wszczepiania mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę zazwyczaj reaguje na to w taki sam sposób, jak przy zwykłym zastrzyku.

Po "zaczipowaniu" właściciel psa otrzyma dowód elektronicznego oznakowania psa. Dane dotyczące elektronicznie oznakowanych psów i ich właścicieli zostaną wprowadzone do Miedzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL i umieszczone w Europejskim Systemie Baz Danych EUROPETNET, co pozwoli na kontrolowanie migracji zwierząc zarówno na terenie miasta, kraju, jak i całego świata.

Czipowanie to jedna z metod przeciwdziałania bezdomności zwierząt, pozwalająca m.in. Na szybkie ustalenie właściciela zagubionego psa. Dzięki zaczipowaniu i wprowadzeniu danych do europejskiej bazy danych można będzie za pomocą czytników uzywanych przez Straż Miejską, Policję i Lekarzy Weterynarii ustalić właściciela zagubionego lub skradzionego zwierzęcia i zawiadomości go o odnalezieniu ulubieńca, nawet jeśli będzie on znajdował się poza granicami kraju.

Bardzo często zwierzęta poddane troskliwiej opiece giną lub są kradzione. Poza tym psy często się gubią z powodu nieznajomości terenu czy też nieodpowiedzialności właścicieli puszczających zwierzę bez opieki. Zagubione pieski są odbierane przez swoich właścicieli, którzy odnajdują swoich pupili dzięki czipowi.

Ponadto przypominamy, że elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.